Sütlü Kahve

Sütlü kahve ☕ yaptım bu gece kendime. Nes değil,Türk değil, latte matte hiç değil, bildiğin sütlü kahve. Babaanne usulü, babaannem çok severdi sütlü kahveyi. Çay içer misin diye sorulduğunda, varsa içerim kızım, derdi.
Nescafe? yok istemem. Sütlü kahve içerim ben, derdi. Çocukluğum geldi sonra aklıma. Babaannemler de ki sabah kahvaltıları… Sobanın üzerinde, demir maşanın üstüne dizilmiş ekmekler. Her seferinde de tam kıvamında kızarırlardı. Dedem kızarmış ekmeklere özenle tereyağını sürerdi. Sonra hepimize uzatırdı tek tek. Kokusu hala burnumda. 🍅 Domates, salatalık, biber üçlemesinin üzerine mutlaka zeytinyağı gezdirilirdi. Bir kaç da zeytin atılırdı, sabah salatasına. Kahvaltı sevdam o zamanlardan gelir benim.

Kış akşamları mutlaka ıhlamur olurdu sobanın üzerinde. Bütün evi sarardı sinsice kokusu. Sonra kocaman meyve tabağı gelirdi. Meyve soymakda dedemin göreviydi. Dilim dilim özenle soyulmuş elmalar, portakallar her birimize ikram edilirdi, tek tek. Soyulmuş portakal kabuklarıda dizildi mi sobanın üzerine, al sana oda parfümü. Ah 🌰 kestaneyi unutuyordum az daha. Sobanın üzerinde bir başka olur tadı da kokusu da.

Hep diyoruz ya, ah eskiden şöyleydi, böyleydi. Eski bayramlar, eski adetler, eski sofralar, eski kumaşlar… Annemin böreği der kimisi, babamın öğütleri der bir başkası… Eski hep içimizdedir bazen bir yara, bazen de geçmişten gelen mis gibi bir kokudur. Sütlü kahve misali.

Reklamlar

Sütlü Kahve” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s