Hep Mutlu Yaşayın Emiiii😘

İşte bir yıl daha bitti. Umarım yenisi eskisini aratmaz. Umarım sevgi dolu sıcacık dostlukların yaşandığı, çocukların hep güldüğü, açlığın, savaşın olmadığı bir yıl olur.

Bir süredir, yüz eşya ile yaşamak, tek tip giyinmek, bir sene boyunca gıda hariç hiçbirşey satın almadan yaşayan insanlarla ilgili yazılar okuyorum, çeşitli bloklardan. Biri demiş ki; “Ben bu sene ihtiyacım olmayan hiçbir şeyi satın almayacağım ve alabileceğim ama vazgeçtiğim her eşyanın parasını bir kavanozda biriktireceğim ve bu parayla herhangi bir ihtiyaç sahibinin ihtiyacını karşılayacağım. İlk olarak da bu sene ki yılbaşı yemeğinden vazgeçiyorum.”

Bu düşünce bana ilham verdi. Şöyle ki; her sene en azından çocuklarımıza, annemize, babamıza, kardeşimize v.s. hediyeler alıyoruz. Aldığımız hediyeler de muhtemelen o kişinin otuzuncu kazağı, on beşinci çantası, ayakkabısı oluyor. Biz sadece mağaza sahiplerini sevindirmeye ve yine yeniden onların tuzağına düşmeye devam ediyoruz. Bu düşünceden yola çıkarsak, diyorum ki; yine çocuklarımızı sevindirelim, eşimizi dostumuzu unutmayalım ama bunu hiç para harcamadan yapalım.

İşte benden size bir kaç fikir; sizde çoğaltırsanız sevinirim.

🌟Hayvan sever ve bakabilecek, (bakabilecek kelimesinin altını kırmızıyla çizdiğimi belirtmek isterim.) dostlarımız için, barınaklardan kedi veya köpek alınabilir. Belediyelerin ücretsiz aşı hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.
Özellikle yalnız yaşayanlar ve çocuklar için harika bir hediye 🎁

🌟”Birine verilebilecek en güzel hediye ona ayırdığımız zamandır.” demiyor muyuz hep? O zaman alın bir kağıt, kalem elinize onun için ne yapmak istediğinizi yazın. Yapacağınız hem o kişinin ihtiyacını karşılasın hem de sizin severek yaptığınız bir şey olsun.

– Annenize, eşinize vs. belli bir süre zarfında pazar sabahları kahvaltı hazırlama sözü verin.

-Yeni bebeği olmuş bir yakınınız varsa, bir gece bebeğe bakma hediyesi verin. Taze bir anne için bundan daha güzel bir hediye olabilir mi?

-Çok yoğun çalışan bir arkadaşınıza iki tencere yemek yapın. İşten yorgun argın eve geldiğinde mis gibi hazır ev yemeği.

-Ya da alın bir kağıt kalem elinize onu ne kadar sevdiğinizi anlatın.

-Sevdiklerinizle birlikte çekilmiş fotoğraflarınızdan oluşan bir video hazırlayın.

Bu liste böyle sürer gider? Daha bir sürü harika fikir çıkar.

İlle de para harcamak istiyorsak, ama bunu biraz da fayda esasına dayandırma gibi bir derdimiz varsa.

🌟Yeni yılda bir dikili ağacı hatta ormanı bile olabilir. Tema vakfına onun adına bağış yapabiliriz. Veya eğitim gönüllülerine, modern hayatı destekleme vs. Bir sürü dernek var. Bu da yine hediye sahibinin ilgi ve kişilik özelliklerine göre çeşitlendirilebilir.

🌟Bir spor kulübü üyeliği de hediye edilebilir. Bir aydan bir yıla kadar bütçemize göre seçebiliriz.

🌟Sinema, tiyatro, opera bileti de harika bir seçenek bence…

🌟El emeklerimizi de hediye edebiliriz.

-Yazın yaptığımız reçeller, turşular kendi ellerimizle, küçük notlarla süslediğimiz, kavanozlara doldurarak hediye edilemez mi sizce?

-Örgü eldiven, şapka, patik, örgüden yapılmayan hiçbir şey yok artık.

Emek vererek yapılan herşey daha değerlidir bir çoğumuzun gözünde. Ama alışmışız bir kere kolaya, para harcamaya…

Haydi bu sene bir değişiklik yapalım. Zamanım yok demeyin, eminim iki satır yazı yazacak, bir sabah kahvaltısı hazırlayacak, bir tencere yemek pişirecek zamanınız vardır.

Hep mutlu yaşayın emiiii😘😘😘

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s