Yaz Bitti

image

Bilen bilir hiç sevemedim bu mevsimi. Doğumuna iki, üç ay kalmış bir kadın gibi beklerim yaz mevsiminin bitişini. Haziran ortalarında başlar ilk sancılarım hafif hafif. Sonra temmuzda yükselmeye başlar, sürekli artan bir grafik eğrisi gibi. Ağustos ayında ise iyice dayanılmaz bir hal alır. Veee eylül işte beklenen an. Yine bir yaşama sevinci, mis gibi bir sonbahar kucaklar hayatımı.
Sonbaharı kim sevmez ki demeyin. Kışı da çok severim ben. Camın önünde kahvemi yudumlamayı. Kitabım elimde uyuyakalmayı. Sinemeya, tiyatroya gitmeyi. Dost sohbetlerini. Fotoğraf çekmek için saatlerce sokaklarda kaybolmayı sonra üşüyüp sıcacık salebimin içimi ısıtmasını umut etmeyi…

Sevmediğim herşey ise yaza dair. Vıcık vıcık bir hava. Nefes almakda bile zorlanıyorsun. Hava serinleyince biraz dışarı çıkıp dolaşayım desen, iğne atsan yere düşmez bir durum içinde, tüm sokaklar, tüm şehir. Herkes bir tatile gitme beklentisi içinde. Yazlığın varsa bir nevi şanslısın. En azından çoluk çocuk mutlu. Yoksa hapı yuttun tüm yaşayacaklarını on, on beş günlük bir sürece sığdırmak zorundasın.

Tatil mi??? O da ayrı bir kabus.
Bavul hazırlamalar, alış veríş, bütçene göre otel seçimi. Her yer çok pahalı bana göre. Gittiğinde neyle karşılaşacağını bilememek de cabası. Saatler süren yolculuk, trafik, rötar yapan uçaklar ve yine insanın tüm enerjisini sömüren sıcaaak.

Ya birde tatil imkanın yoksa! Íşte o zaman tamamen hapı yuttun. Büyük şehirde yazı geçirmek! Yaşayanlar bilir sadece. Anlatılmaz yaşanır. Çocuklar mutsuz oynayacak arkadaş da yok, bahçe de. Büyükler mutsuz, bütün kış çalışılmış. Belki bir hafta umuduyla ama evdeki hesap çarşıya uymamış işte.

Üstelik tüm açık alanlar et yığını, mangal kokusu, hunharca tüketilen doğa gözler önünde; yanan ormanlar, kirletilen deniz, sıcaktan kokmuş çöpler…

Uzun lafın kısası hiç anlayamadım bu mevsimi sevenleri, onların beni anlayamadığı gibi…;)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s