Sahip Olma, Şahit Ol

image

“Bu dünyaya sahip olmaya değil, şahit olmaya geldik.” Son zamanlarda duyduğum en güzel cümle. Ne çok anlam yüklü, üzerinde günlerce düşünülesi, sayfalarca yazı yazılası… Keşke yapabilsek, hırslarımızdan, sonu gelmeyen isteklerimizden arınabilsek. Sürekli bedenimizi doyurmak yerine ruhumuzu doyurmayı başarabilsek.

Bize sunulan hayatı değilde, kendi tercihlerimizden oluşturduğumuz, küçücük dünyamızı yaşayabilsek, içini mecburiyetlerle değilde anlarla, anılarla doldurabilsek.

Çoğumuz hiç düşünme fırsatımız olmadan hatta düşünmeyi bile öğrenemeden hayatın içine bırakılıveriyoruz. Okullar bitiriliyor, askerlik tamamlanıyor, evlilik, çoluk çocuk. Hooop yaş otuz olmuş bile.

Sonra araba alma, ev alma çabaları. Tabi bitmek tükenmek bilmeyen krediler. Bunlar biterse de sıraya yenileri eklenir. Tabi çocukların eğitimi, kursları, ihtiyaçları v.s.

Ne kalbimizi dinlemeye fırsatımız var. Ne de ruhumuzu dinlendirmeye…
Hal böyle olunca farkının farkında olmayan bir sürü insan çıkıyor ortaya. Ne istediğinin, ne yaptığının bile farkında olmayan. Çarkın içinde dönüp dururken bir bakıyorsun yaş kırk olmuş. Şanslıysan başını sokacak bir ev sahibi olmuşsun.

Kaçıp giden bir sürü şeye rağmen sahip olduğun bir ev var en azından. Kaçanlar mı maalesef yakalayamazsın artık. Çocukların mesela, ilk adımı, ilk kelimesi… Ertelediğin isteklerin, olmak isteyip de olamadığın her yer her ortam. En önemliside nesin sen, kimsin, dediklerinde olduğun kişiyle olmak istediğin kişi aynı mı? Amaaa “Çıkmayan candan ümit kesilmez.” demiş atalarımız. Kim bilir belki farkından sonra başlar hayat.

Umarım bu yazıyı okuyup düşüncelerime katılan çok az kişi olur. Çünkü ne kadar az o kadar çok.

Reklamlar

Sahip Olma, Şahit Ol” için bir yorum

  1. Kalbinin ne istediğinin farkina varmak çok güzel ama harekete gecemezsen de bir o kadar kötü. Potansiyelinin yapabileceklerinin farkında olup da bunu gerçekleştirememek… Dünyaya sahip olmak umurumda değil. Ana yalnizca şahit olmak da yetmiyor. Harekete geçmek gerekiyor.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s